Вагітність не завжди проходить гладко і приємно. Однією з найчастіших і, до того ж, найнеприємніших скарг є геморой під час вагітності. І хоча, на щастя, більшість жінок прощаються з цією проблемою після пологів, їм доводиться потрудитися ще кілька місяців, щоб полегшити дискомфорт в анальній ділянці [1]. Свічки від геморою для вагітних допомагають справитись з симптомами геморою.
Геморой при вагітності — причини
Існує низка факторів ризику геморою, багато з яких є специфічними для вагітності:
- хронічні запори — на них страждають до 38% вагітних жінок. Вони, ймовірно, є найбільш значущими у розвитку венозних порушень в межах вузлів, що кровоточать. Вагітність негативно впливає на моторику шлунково-кишкового тракту через механічне стиснення кишечника та гормональні зміни. Калові маси, що застрягли в прямій кишці, погіршують венозний відтік, спричиняючи застій крові в гемороїдальних вузлах;
- підвищений тиск у черевній порожнині — під час вагітності матка поступово збільшується в об’ємі, тисне на певні вени, розташовані в черевній порожнині та малому тазі. Наслідком цього є утруднений відтік венозної крові, що сприяє розширенню судин і утворенню варикозних уражень;
- збільшення маси тіла — вона складається з ваги плоду, що росте, матки, навколоплідних вод, збільшених молочних залоз і запасної жирової тканини;
- гормональні зміни — особливо підвищений рівень прогестерону, який збільшує сприйнятливість венозних стінок до розтягування;
- низька фізична активність — під час вагітності може бути важко підтримувати адекватний рівень фізичної активності. Цьому можуть перешкоджати хвороби, що з’являються, або проста втома від щоденних обов’язків і догляду за старшими дітьми. Деяким жінкам з вагітністю в зоні ризику доводиться повністю відмовитися від занять спортом за рекомендацією лікаря [2].
Пологи можуть уплинути на перебіг геморою, але належний догляд і профілактика, такі як збалансована дієта, фізична активність та уникнення тривалого сидіння, можуть допомогти зменшити ризики. Необхідно дбати про своє здоров’я не лише під час вагітності, але й після пологів для запобігання ускладнень.
Один із способів полегшити постійні симптоми, спричинені гемороєм, — це збільшити кількість фізичних вправ. Однак цього може бути недостатньо, і потрібно буде застосовувати підтримуючі методи — тобто засоби, що містять активні речовини, дія яких знімає гіперчутливість анальних варикозних вузлів. Вони зменшують їх, приносять полегшення і відновлюють відчуття комфорту.
Як лікувати геморой під час вагітності зовнішньо? Лікування залежить насамперед від тяжкості скарг. В першу чергу, бажано звернутися до безрецептурних засобів, безпечних для використання під час вагітності. Існує багато варіантів: це таблетки для ковтання, гелі для вмивання, мазі та креми, вологі серветки та ректальні супозиторії [3].
Література
1. Mott T., Latimer K., Edwards C., Hemorrhoids: Diagnosis and Treatment Options, Am Fam Physician, 2018.
2. Rethinking What We Know About Hemorrhoids. Sandler RS, Peery AF. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2019, 17 (1): 8-15.
3. Bielecki K., Cabaj H., Choroba hemoroidalna, Postępy Nauk Medycznych, 2000
Самолікування може зашкодити вашому здоров’ю, зверніться до спеціаліста.